Czerwony mocz po burakach

Czerwony mocz po burakach – czy to choroba?

Czy czerwony mocz po burakach, a ściśle mówiąc po ich spożyciu, oznacza rozwijającą się w organizmie chorobę? To pytanie zadaje sobie wielu z nas, kiedy po zjedzeniu botwinki czy sałatki z buraczków zauważamy w toalecie niepojący objaw. Czy jest się czy martwić?

Burak gości na naszych stołach stosunkowo często. Na jego bazie przygotowujemy zupy, surówki, soki czy kiszonki. To niskokaloryczne warzywo dostarcza nam mnóstwo korzyści zdrowotnych. Zawiera sporą ilość witam (A,B,C,E,K) oraz soli mineralnych (np. bor, chlor, cynk, fluor, fosfor). Regularne spożywanie buraka powoduje, że komórki naszego orgazmu zwiększają przyswajanie tlenu, stąd zalecany jest osobom które cierpią z powodu anemii. Mówi się również o antynowotworowym działaniu warzywa oraz jego niebagatelnym wpływie na regulowanie ciśnienia krwi oraz obniżenie poziomu złego cholesterolu. To również skuteczna broń w walce z chorobotwórczymi wirusami oraz objawami menopauzy.

Czerwony mocz po burakach to choroba?

Wszystkiemu winna jest betanina – barwnik znajdujący się w burakach. Przenika ona z żołądka do krwi a następnie wędruje do nerek, skąd razem z moczem zostaje wydalana. Efekt? Różowe lub czerwone zabarwienie uryny – zjawisko to nazywamy biturią. Intensywność zabarwienia tak naprawdę zależy od cech indywidualnych organizmu oraz rodzaju spożytego buraka. Kolorowy mocz może pojawić się po kilku godzinach od spożycia buraków i trwa kilka godzin.
Co ciekawe, betanina może mieć również wpływ na kolor stolca – po zjedzeniu większej ilości buraków może on przybrać barwę brunatno-czarną. Jest to więc zjawisko naturalne i nie powinniśmy się tym przejmować.

Czerwony mocz po burakach – kiedy do lekarza?

Zabarwienie moczu na kolor czerwony lub różowy po spożyciu buraków jest reakcją prawidłową organizmu, jednak w niektórych przypadkach może świadczyć o rozwijającej się niedokrwistości. Gdy mamy za mało żelaza, układ pokarmowy pobiera go w większych ilościach, co zwiększa absorbcję betaniny. Dlatego zawsze warto wspomnieć lekarzowi o nietypowej barwie moczu. Specjalista w takiej sytuacji może zlecić badania krwi i moczu – czerwona uryna może świadczyć również o krwiomoczu. Zachowując środki ostrożności, każdorazowy incydent zabarwionego moczu czy stolca, które obserwujemy dłużej niż kilka godzin, należy skonsultować z lekarzem.

Czytaj również:

Czy warzywa psiankowate są zdrowe?

Czy fistaszki są zdrowe?

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 31.07.2022