Cynk to jeden z mikroelementów, bez którego nie jest możliwe prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Nie potrzebujemy go wiele, ale przy nieodpowiedniej diecie, możemy cierpieć na jego niedobory.
Cynk – właściwości zdrowotne
Rola cynku w obszarze naszego zdrowia jest nieceniona. Wchodzi w skład wielu enzymów lub jest ich znaczącym aktywatorem. Ma swój udział w syntezie DNA, RNA, wpływa na przemianę białek, węglowodanów i tłuszczów. Znacząco poprawia odporność, poprawia kondycję włosów i paznokci. Pobudza pracę trzustki, grasicy oraz prostaty. Podnosi naszą sprawność intelektualną, łagodzi choroby autoimmunologiczne, wpływa korzystnie na płodność. Cynk wspomaga również leczenie cukrzycy, niedoczynności tarczycy, osteoporozy czy hemoroidów. Mikroelement ten ma niebagatelny wpływ na naszą skórę: stosowany jest w leczeniu trądziku młodzieńczego, różowatego, poparzeń oraz łuszczycy. Reguluje również procesy, związane z odczuwaniem zapachów i smaków. Cynk broni nasz organizm przez szkodliwym działaniem wolnych rodników.
Objawy niedoboru cynku
Zapotrzebowanie naszego organizmu na cynk jest niewielkie, zależy od wieku i stanu fizjologicznego. Jednak większość z nas cierpi na jego niedobory. Przyczyną tego mogą być różne choroby (celiakia, zapalenie jelit, zapalenie trzustki czy przewlekła biegunka) oraz nieodpowiednia dieta. Osoby cierpiące na niedobory cynku mają mniejszy apetyt, skarżą się na suchość w ustach i zmniejszone libido. Często zgłaszają również problemy skórne, utratę smaku i węchu, pogorszenie pamięci.
Cynk w pożywieniu
Cynk znajdziemy w ostrygach, mięsie, wątróbce, krabach i serach żółtych. Mikroelement ten występuje także w kaszy gryczanej, jajkach, ryżu, pestkach dyni i nasionach słonecznika. Wrogiem cynku jest między innymi alkohol i cukier. Jeśli cierpimy na jego niedobór, konieczna staje się suplementacja pod okiem lekarza.
Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.
Data publikacji: 14.01.2021