Covidowe palce

Covidowe palce – objaw zakażenia koronawirusem

Gorączka, suchy kaszel oraz zmęczenie są najczęściej występującymi objawami zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. U niektórych osób zaatakowanych przez wirusa rozwijają się również inne symptomy choroby COVID-19. Są to np. ból mięśni, gardła, głowy, utrata powonienia i smaku oraz biegunka czy nudności. Do tej listy dołączyły również dolegliwości skórne, takie jak np. przebarwienia palców u rąk i stóp. Czym covidowe palce?

To pewne, że COVID-19 może objawiać się zmianami dermatologicznymi. Należą do nich między innymi różnego rodzaju wysypki plamisto – grudkowe, zmiany pęcherzykowe czy pokrzywka. Należy mieć na uwadze, że zmiany skórne na dłoniach w okresie pandemii to nierzadko konsekwencja intensywnego używania płynów dezynfekujących czy noszenia lateksowych rękawiczek przez osoby, które są uczulone na to tworzywo. W razie wątpliwości co do przyczyny dolegliwości skórnych, najlepiej skonsultować się ze specjalistą.

Covidowe palce – jak je rozpoznać?

Lekarze opisują ten objaw zakażenia SARS-CoV-2 jako czerwone lub fioletowe, nieregularne zmiany na palcach u rąk czy stóp (przypominające odmrożenie), którym z czasem mogą towarzyszyć pęcherze, opuchlizna oraz owrzodzenia. Bywa, że chory odczuwa w tych miejscach niewielkie pieczenie lub ból. Zmiany częściej dotykają dzieci oraz osoby młode.
Warto wiedzieć, że tego typu dolegliwość może mieć inne żródło, jednak pojawienie się takiego symptomu powinno wzbudzić naszą czujność. Zanotowano bowiem przypadki, kiedy to zmiany skórne były jedynym objawem zakażenia koronawirusem.

Świadomość tego, że choroba COVID-19 może objawiać się na wiele sposobów, jest konieczna w walce z jej rozprzestrzenianiem. Nie wolno bagatelizować żadnego objawu zakażenia SARS-CoV-2, również tego o nieznacznym nasileniu czy nietypowego. W przypadku pojawienia się jakiegokolwiek symptomu choroby, wymagana jest konsultacja lekarska.

Przeczytaj także:
Ile trwa temperatura przy COVID-19?

Ból gardła a COVID-19

Powikłania po COVID-19: jakie badania należy zrobić?

Wysypka skórna a koronawirus

 

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 11.10.2020