Jednym z podstawowych badań diagnostycznych, które zleca lekarz, jest morfologia krwi obwodowej. Jak często powinniśmy wykonywać to badanie i jakie nieprawidłowości w organizmie może ono wykazać?
Morfologia krwi – co to jest?
Morfologia krwi obwodowej to badanie polegające na ocenie ilościowej i jakościowej elementów morfotycznych krwi (krew najczęściej pobrana jest z żyły łokciowej). Wyróżniamy:
- morfologia krwi – badanie podstawowe
- morfologia krwi – badanie rozszerzone
Morfologia krwi a nieprawidłowości w organizmie
Morfologia krwi wskazuje na ogólną kondycję organizmu. Jej wynik może być podstawą do diagnozowania wielu patologii/chorób na różnym etapie rozwoju, nawet zanim pojawią się objawy schorzenia. W zależności od rodzaju nieprawidłowości w obrazie morfotycznym krwi lekarz zleca dalszą diagnostykę w kierunku stanów zapalnych, anemii, chorób nerek, schorzeń nowotworowych (np. białaczki) itp.
Morfologia krwi – przygotowania
Aby badanie dało wiarygodny wynik, najlepiej krew do analizy pobrać u w godzinach porannych u pacjenta, który jest na czczo, czyli nie spożywał pokarmów na 8-12 godzin przed pobraniem próbki do badania. Dopuszczalne jest picie niewielkiej ilości niegazowanej wody mineralnej. Dzień przed wykonaniem badania trzeba powstrzymać się od picia alkoholu, warto spożyć lekkostrawną kolację. Tuż przez pobraniem próbki należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego oraz sytuacji stresowych. Nie zaleca się przeprowadzania badania u kobiet w trakcie miesiączki.
Kiedy warto wykonać morfologia krwi?
Badanie polecane jest każdemu, bez względu na stan zdrowia – w przypadku zdrowych dorosłych warto wykonać je minimum raz w roku. Szczególnie zalecane jest kobietom w ciąży (ciężarne wykonują badanie znacznie częściej), pacjentom w trakcie leczenia różnych schorzeń, weganom/wegetarianom, osobom z obniżoną odpornością i będącym w grupie ryzyka rozwoju nowotworów układu krwiotwórczego, dzieciom oraz młodzieży.
Morfologia krwi – interpretacja wyników
Interpretacji wyników morfologii krwi dokonuje lekarz. Nie należy robić tego samodzielnie oparciu o wiedzę czerpaną z internetu, gdyż może to skutkować niepotrzebnym stresem i lękiem o zdrowie. Nieprawidłowy wynik pojedynczego parametru może (ale nie musi) świadczyć o nieprawidłowościach w organizmie, jednak interpretacja ogólna wyniku zawsze wymaga ujęcia całościowego.
Czytaj również:
Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.
Data publikacji: 13.04.2024