Coraz częściej mówi się o cytologii płynnej, jako skutecznej metodzie diagnostycznej, wykrywającej chorobę nowotworową szyjki macicy. Na czym polega? Przeczytaj.
Jak podaje Krajowy Rejestr Nowotworów, Polska ma niestety jeden z najwyższych wskaźników zachorowalności oraz umieralności na raka szyjki macicy w Europie – co roku około 2,5 tysiąca Polek dowiaduje się, że choruje na tego rodzaju nowotwór. Wczesna diagnoza umożliwia skuteczne leczenie schorzenia onkologicznego. Najlepszym sposobem wykrycia raka szyjki macicy lub stanu przednowotworowego jest badanie cytologiczne.
Badanie cytologiczne wykrywa raka
Cytologia tradycyjna polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy i umieszczeniu go na suche szkiełko. Zabezpieczony materiał poddawany jest ocenie w laboratorium medycznym. Jest to badanie tanie, jednak charakteryzuje się niską czułością (50-60%). Patologowie wskazują, że o wiele lepszą metodą diagnostyczną jest cytologia płynna.
Co to jest cytologia płynna?
Cytologia płynna to rodzaj badania cytologicznego, w którym pobrana przy pomocy specjalnej, jałowej szczoteczki próbka włożona jest do pojemnika z dedykowanym płynnym podłożem. W laboratorium wymaz jest przeniesiony na specjalny filtr, gdzie próbka jest oczyszczana ze śluzu, bakterii itp. Dzięki temu, preparat może być dokładniej zbadany, w związku z tym daje bardziej wiarygodny wynik. Ponadto, pobrany materiał można poddać dalszej diagnostyce, np. pod kątem obecności onkogennych szczepów wirusa HPV.
Aby badana próbka była dobrej jakości, przed pobraniem materiału należy powstrzymać się od współżycia co najmniej przez 24 godziny. Minimum 4 dni przed pobraniem wymazu nie wolno aplikować żadnych leków dopochwowych oraz stosować irygacji. Badanie cytologiczne nie przeprowadza się podczas krwawienia miesiączkowego.
W Polsce, w przeciwieństwie do wielu krajów świata, cytologia płynna nie jest refundowana. Szkoda, bo to pozwoliłoby na wcześniejszą diagnozę stanów przednowotworowych, a to z kolei z pewnością mogłoby doprowadzić do spadku zachorowalności i śmiertelności, wywołanej nowotworem szyjki macicy.
Czytaj również:
Czy spanie z telefonem powoduje raka?
Wczesna diagnoza raka u kobiet – zrób badania
Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.
Data publikacji: 25.02.2022