co daje pływanie

Co daje pływanie? Zalety pływania

Niezależnie od tego, czy pływasz latem w jeziorze, czy regularnie chodzisz na basen – każda godzina spędzona aktywnie w wodzie, niesie ze sobą ogromne korzyści dla ciała i ducha. Co daje pływanie? Przeczytaj w poniższym artykule.

Pływanie polecane jest nie tylko przez ortopedów i fizjoterapeutów. To rodzaj sportu, rekomendowany przez dietetyków oraz psychologów. Pływać może niemal każdy: zarówno dzieci, jak i osoby starsze. Ważne, aby wybrać odpowiedni dla siebie styl, dostosowując go do własnych możliwości oraz stanu zdrowia. Zalety pływania są oczywiste, ale czy znasz je wszystkie?

Co daje pływanie?

Pływanie to doskonała forma aktywnego wypoczynku, świetna zabawa oraz dobry sposób na ochłodzenie ciała w upalne dni. Jakie korzyści niesie ze sobą?

Wzmacniasz mięśnie, odciążasz stawy
Podczas pływania pracuje całe ciało, zaangażowane są niemal wszystkie mięśnie – to niewątpliwie wpływa na poprawienie kondycji organizmu. Woda daje mięśniom równomierny opór, nie obciążając przy tym stawów (ze względu na siłę wyporową, ciało w wodzie staje się kilka razy lżejsze). Dzięki pływaniu, pozbędziesz się problemu nieprzyjemnego napięcia szyi, ramion i pleców. Pływanie jest zatem szczególnie polecane osobom po kontuzjach oraz tym, które mają problemy ze stawami.

Poprawiasz wydolność układu krwionośnego oraz oddechowego
Sport ten pobudza pracę całego systemu krążenia krwi w organizmie, z powodzeniem pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu oraz wzmacnia serce. Regularne pływanie obniża więc ryzyko wystąpienia poważnych chorób układu krwionośnego. Treningi w wodzie wpływają również pozytywnie na pracę płuc, zwiększając ich pojemność oraz wentylację.

Pozbywasz się zbędnych kalorii
Pływanie odchudza! Podczas godzinnego treningu spalisz około 500-600 kcal. Dodatkowo wyrzeźbisz sylwetkę, która stanie się bardziej smukła, szczupła. Ten rodzaj treningu ujędrnia ciało, dlatego pomaga w walce z cellulitem.

Obniżasz poziom stresu
W dzisiejszych czasach wiele z nas żyje szybko, pracuje dużo, nie mając tym samym czasu na wypoczynek. Czujesz spadek formy oraz przewlekłe zmęczenie? Pływanie, podobnie jak niemal każda aktywność fizyczna, pomaga w walce ze stresem i poprawia nastrój. Spędzając czas w wodzie, czujesz się lekko, nie myślisz o problemach dnia codziennego. Dzięki uwalnianej dawce endorfin uspokajasz się i wyciszasz. To wszystko wpływa pozytywnie również na jakość Twojego snu.

Czytaj również:

Drętwienie rąk – przyczyny

Omdlenie – pierwsza pomoc

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 25.06.2022