16.05.2021
Lubisz jeździć na rowerze? Świetnie! Uprawianie tego sportu jest bardzo korzystne dla Twojego zdrowia. Sprawdź, jakie dokładnie zalety niesie ze sobą jazda na jednośladzie i podziel się wiedzą z rodziną oraz znajomymi. Może wybierzecie się na wspólną przejażdżkę?
Wiosna to idealny czas, aby wyciągnąć rower z piwnicy czy garażu i trochę popedałować. Tej rodzaj aktywności to mnóstwo zalet dla ciała i ducha. Badania wskazują, że Polacy chętnie wsiadają na rower. Poruszają się nim nie tylko w celach rekreacyjnych. Często służy on również jak ośrodek transportu do pracy czy szkoły.
Co daje jazda na rowerze?
Na rowerze może jeździć niemal każdy. Korzystają z niego małe dzieci, jak również seniorzy. Na jednoślad wsiadają osoby szczupłe i wysportowane oraz te z dodatkowymi kilogramami. Przeciwwskazaniami mogą być poważne schorzenia układu krwionośnego, problemy z kręgosłupem, stawami czy ciąża. Jeśli masz wątpliwości czy jazda na rowerze Ci nie zaszkodzi, skonsultuj się z lekarzem.
Oto jakie korzyści czerpie Twój organizm podczas treningu na rowerze:
- Modelujesz sylwetkę. Czy wiesz, że godzina spokojnej jazdy na rowerze pozwala spalić około 500 kcal? Regularne pedałowanie to nie tylko sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów, ale również świetny trening dla stawów, mięśni ud, łydek, pleców, rąk, brzucha i pośladków.
- Wzmacniasz kości, ponieważ ruch chroni Cię przez osteoporozą. Wybierając słoneczne dni na przejażdżkę dodatkowo „łapiesz” trochę witaminy D, niezbędnej dla zdrowego kośćca.
- Zapobiegasz chorobom serca. Podczas pedałowania krew szybciej krąży, a serce podejmuje większy wysiłek. To minimalizuje ryzyko wystąpienia miażdżycy czy zawału.
- Dbasz o zdrowy sen – dotlenienie organizmu sprawi, że będziesz lepiej spać, a Twoja skóra będzie promienna.
- Rozładowujesz stres. Jazda na rowerze pobudza produkcję endorfin, które działają relaksująco. Nawet po krótkiej przejażdżce poczujesz odprężenie i „oczyszczenie” umysłu z negatywnych emocji.
- Normujesz poziom cukru, obniżasz ilość „złego” cholesterolu (LDL) we krwi.
- Dbasz o oczy. Warto wiedzieć, że przebywanie na świeżym powietrzu przeciwdziała powstawaniu wady wzroku, jaką jest krótkowzroczność.
Czytaj również: Ile godzin snu potrzebujesz
Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.