chrapanie przyczyny

Chrapanie – przyczyny i skutki. Dlaczego chrapiemy?

 

Chrapanie bezwzględnie należy leczyć. Zaniedbanie problemu może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia oraz znacznie wpłynąć na jakość życia pozostałych domowników. Chrapanie – poznaj przyczyny i skutki nocnego kłopotu. Dowiedz się, dlaczego chrapiemy?

Często mówi się, że chrapanie to choroba. Tak jednak nie jest. Chrapanie to dźwięk, który wydajemy podczas snu. Powstaje on w wyniku drgań mięśni gardła oraz podniebienia miękkiego podczas wdychania powietrza. Czy chrapanie jest objawem choroby? Czy może być niebezpieczne dla zdrowia?

Chrapanie – przyczyny

Przyczyny chrapania bywają różne. Jedną z przyczyn jest wiek – im jesteśmy starsi tym bardziej narażeni na zaburzenia oddychania w trakcie snu. Dlaczego? Otóż wraz z upływem lat mięśnie utrzymujące górne drogi oddechowe wiotczeją, powodując tym samym zmniejszenie szczeliny którą przepływa powietrze.
Na zaburzenia oddychania występujące podczas snu narażone są osoby z krzywą przegrodą nosową. Taki defekt bywa wrodzony lub nabyty (przegroda nosowa może zostać uszkodzona na skutek urazu mechanicznego). Inne problemy laryngologiczne, które przyczyniają się do nocnego chrapania to polipy nosa oraz obrzęki błony śluzowej, występujące np. podczas kontaktu z alergenem lub gdy złapiemy katar. Również osoby cierpiące na przerost migdałków częściej chrapią. Chrapaniu sprzyja także otyłość, nadciśnienie tętnicze, picie alkoholu oraz palenie papierosów.

Chrapanie – skutki

Osoby które w nocy chrapią, nie zawsze chcą znaleźć źródło kłopotu. Dzieje się tak dlatego, że zwykle im to przeszkadza, nie są świadomi problemu. A jeśli wiedzą, to często bagatelizują sprawę, uznając ją za błahą i nieszkodliwą. To błąd, ponieważ chrapanie może przybrać niebezpieczną formę, kiedy dochodzi do całkowitego zablokowania dróg oddechowych i związanym z nim obturacyjnym bezdechem sennym (OBS). To bardzo niebezpieczne zjawisko, ponieważ podczas snu prowadzi do przerw w oddychaniu nawet na kilkanaście sekund, a sytuacja może mieć miejsce wiele razy w ciągu jednej nocy! Ważne, żeby wiedzieć, iż nie każdą osobę chrapiącą dotyczy OBS, ale każdy kto cierpi na bezdech senny chrapie.
Jeśli zmagamy się z OBS, najczęściej po prostu nie wysypiamy się. Nasz organizm rano jest niedotleniony, w ciągu dnia czujemy zmęczenie, senność, mamy problem ze skupieniem się. Nieleczony, trwający dłuższy czas obturacyjny bezdech senny może prowadzić do wzrostu ciśnienia tętniczego, problemów z pracą serca, pojawienia się cukrzycy czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Czytaj również:

Domowe sposoby na bezsenność

 Ile godzin snu potrzebujesz?

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 24.09.2022