Nalot na języku

Chorujesz? Język prawdę Ci powie…

Wygląd języka świadczy o kondycji naszego organizmu. Wiele chorób objawia się zmianami w jego obrębie. Dlatego warto go oglądać, najlepiej rano, tuż po przebudzeniu, a wszelkie zauważone nieprawidłowości (nietypowy kolor, nalot na języku, dziwna struktura) należy skonsultować z lekarzem.

Język to mięsień. Silny, czuły i dobrze ukrwiony. Umożliwia nam prawidłowe mówienie, bierze udział w rozdrabnianiu spożywanych pokarmów. Dzięki kubkom smakowym, które się na nim znajdują, możemy delektować się jedzeniem i piciem. Zdrowy język jest wilgotny, gładki i zaróżowiony. Co powinno nas niepokoić w jego wyglądzie?

Kolor języka

Czerwona barwa języka może świadczyć o niedoborze w organizmie witamin z grupy B, głównie B12. W takim przypadku warto udać się do punktu diagnostycznego i oznaczyć poziom witaminy we krwi. Intensywnie czerwony, malinowy język może być natomiast objawem chorób, takich jak np. szkarlatyna, zapalenie języka, odra czy choroba Kawasakiego. W takiej sytuacji należy bezwzględnie skontaktować się z lekarzem. Jeśli język jest bardzo blady lub szary, warto skontrolować poziom żelaza we krwi. Język siny najczęściej świadczy o problemach z układem krążenia – wówczas pora na kontakt z kardiologiem. Kolor czarny powinien nas skłonić do wizyty u nefrologa – taka barwa języka to często objaw zaburzeń pracy nerek.

Nalot na języku

Cienki nalot na języku nie jest niczym niepokojącym. Jeśli jest go jednak dużo lub zmienił kolor, wówczas można mieć podejrzenie, odnośnie toczącego się w organizmie stanu chorobowego. Biały, grudkowaty nalot zazwyczaj oznacza zakażenie drożdżakami. Nalot w kolorze szarym często towarzyszy opryszczce, a żółty chorobom bakteryjnym. Trzeba jednak pamiętać, że biały, troszkę grubszy nalot może pojawić się na naszym języku w okresie jesiennym i jest to efekt wychłodzenia organizmu, związanego z wolniejszym niż zwykle metabolizmem.

Struktura języka

Objawem, który powinien nas niepokoić, to zmiana w strukturze języka. Gdy jest on chropowaty, wówczas możemy mieć do czynienia z infekcją bakteryjną. Drobne pęknięcia mogą świadczyć o cukrzycy, większe wiążą się często ze byt gęstą krwią, co może doprowadzić do udaru lub zakrzepów. Język geograficzny (z nieregularnymi, jasnymi i czerwonymi polami) zwykle wskazuje na infekcję grzybiczą, awitaminozę czy alergię.

Leki a wygląd języka

Zażywanie niektórych lekarstw może mieć wpływ na wygląd języka. Dzieje się tak zazwyczaj po przyjęciu antybiotyków, sterydów, a nawet leków przeciwbólowych. Po zakończonej kuracji, wszystko powinno wrócić do normy. Jeśli tak się nie dzieje, powinniśmy zasięgnąć porady lekarza.

Czytaj również: Cynk-właściwości zdrowotne

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 21.03.2021