choroba parkinsona

Choroba Parkinsona – przyczyny, objawy, leczenie

Choroba Parkinsona to przewlekłe, zwyrodnieniowe schorzenie układu nerwowego. Pochodzi od nazwiska angielskiego lekarza Jamesa Parkinsona, który jako pierwszy w 1817 roku rozpoznał i opisał to schorzenie. Schorzenie najczęściej atakuje ludzi pomiędzy 50 a 60 rokiem życia, co nie oznacza, że nie zapadają na niego osoby dwudziestoletnie lub w podeszłym wieku. Niestety nie został wynaleziony lek, który całkowicie, skutecznie leczyłby chorobę. Jednak istnieją sposoby na łagodzenie i opóźnienie rozwoju schorzenia.

Choroba Parkinsona – przyczyny

Niestety przyczyny schorzenia nie są do końca znane. Zakłada się jednak, że prawdopodobnie decydującą rolę w procesie powstania choroby odgrywają czynniki środowiskowe, połączone z podatnością genetyczną. Podejrzewa się, że kontakt z niektórymi substancjami toksycznymi, takimi jak np. pestycydy, może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia choroby Parkinsona.

Choroba Parkinsona – objawy

Pierwsze objawy schorzenia są niejednoznaczne i mogą być przypisywane również innym jednostkom chorobowym. Mogą to być zaburzenia związane ze stanami depresyjnymi, zaparciami, a nawet dysfunkcje węchowe. Chory odczuwa przewlekłe zmęczenie, osłabienie, jest niezgrabny w ruchach. Do tego dołączają problemy z koncentracją oraz bezsenność. W miarę postepowania choroby, pojawiają się problemy z równowagą oraz sztywność mięśniowa. Charakterystyczne jest drżenie spoczynkowe, które oznacza drżenie kończyny, kiedy chory nie wykonuje żadnej czynności. Osoba dotknięta schorzeniem rusza się powoli, a jej sylwetka pochylona jest do przodu. Chory ma kłopoty z wyraźnym mówieniem, połykaniem pokarmów. Objawy ruchowe początkowo obejmują jedną część ciała, chory ma problem z wyraźnym pisaniem liter (ich wielkość zmniejsza się w miarę pisania). Z upływem czasu niesprawność postępuje, utrudniając (a następnie uniemożliwiając) wykonanie podstawowych czynności, takich jak samodzielne ubranie się czy umycie.

Choroba Parkinsona – diagnostyka

Diagnozę co do schorzenia zawsze powinien postawić lekarz neurolog. Po przeprowadzonym wywiadzie lekarskim, specjalista przystępuje do badania neurologicznego. Lekarz może podejrzewać chorobę, jeśli Pacjent wykazuje spowolnienie ruchowe, zaburzenia postawy i równowagi, sztywność mięśni czy drżenie spoczynkowe.
Przed postawieniem diagnozy choroby Parkinsona, konieczne jest wykluczenie innych możliwych przyczyn powyższych dolegliwości. Dlatego specjalista kieruje Pacjenta na badania dodatkowe, takie jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny w celu diagnostyki chorego pod kątem takich zmian jak np., jak guzy mózgu, krwiaki podtwardówkowe lub inne patologie.

Choroba Parkinsona – leczenie

Ponieważ nie są do końca poznane czynniki wywołujące chorobę, niemożliwe jest leczenie przyczynowe choroby. Istnieją jednak sposoby na łagodzenie objawów oraz spowolnienie postępu procesu degeneracji komórek układu nerwowego. Pierwsze lata to okres, kiedy organizm zwykle dobrze reaguje na podane leki dopaminergiczne. W miarę upływu czasu i pojawiania się kolejnych i coraz bardziej intensywnych objawów schorzenia, zauważalne stają się przerwy w ich działaniu (tzw. fluktuacje). Oprócz farmakologii, niezwykle istotnym elementem leczenia jest aktywność fizyczna i rehabilitacja, dzięki której Pacjent jest w stanie utrzymać przez dłuższy czas sprawność ruchową.
W zaawansowanych przypadkach, kiedy leczenie farmakologiczne połączone z rehabilitacją nie poprawia komfortu życia Pacjenta, przeprowadza się zabieg neurochirurgiczny. Podczas operacji, w mózgu Pacjenta umieszczane są elektrody, które wysyłają sygnały do struktur działających nieprawidłowo. Specjalny sterownik, umieszczony na klatce piersiowej chorego, kontroluje działanie elektrod. Należy pamiętać, że ten rodzaj terapii nie jest odpowiedni dla każdego Pacjenta (decyduje stopień zaawansowania schorzenia, wiek chorego itp.). Osoby cierpiące na chorobę Parkinsona powinny skorzystać z pomocy dietetyka – odpowiednio dobrany jadłospis może zmniejszać nasilenie wielu objawów i poprawia skuteczność przyjmowanych lekarstw.

Czytaj również:

Korzyści z rzucenia palenia

Zielone warzywa – właściwości zdrowotne

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji:  01.10.2023