Choroba lokomocyjna – jak jej uniknąć?

26.07.2020

Perspektywa złego samopoczucia podczas podróży może skutecznie zniechęcać do wakacyjnych wyjazdów. Na chorobę lokomocyjną (kinetozę) cierpią głównie dzieci, choć bywa że nieprzyjemne dolegliwości związane z przemieszczaniem się odczuwają również dorośli. Czym jest choroba lokomocyjna i czy można jej zapobiegać? Przeczytaj.

Zaburzenia występujące podczas przemieszczania się ciała na skutek zakłóceń odczuwania ruchu przez różne zmysły nazywane są chorobą lokomocyjną. Mówiąc prościej, nieprzyjemne objawy kinetozy pojawiają się wtedy, gdy do mózgu dochodzą sprzeczne sygnały,  np. kiedy przemieszczamy się autobusem – oczy widzą że się poruszamy (bo patrzymy przez okno i widzimy przesuwający się krajobraz), natomiast błędnik, zlokalizowany w uchu, takiego ruchu nie odnotowuje, ponieważ siedzimy wygodnie w fotelu.

Objawy choroby lokomocyjnej

Do najbardziej typowych objawów choroby lokomocyjnej należą nudności oraz wymioty. Bywa, że podróżny odczuwa ogólne osłabienie, senność. Dodatkowo może uskarżać się na ból głowy, zaburzenia równowagi, szumy w uszach oraz obfite pocenie się. Charakterystyczny dla choroby lokomocyjnej jest fakt, że jej uciążliwe objawy ustępują, gdy zakończy się podróż środkiem transportu. Dolegliwości związane z kinetozą nie wymagają konsultacji lekarskiej, chyba że wymioty prowadzą do odwodnienia organizmu.

Choroba lokomocyjna – jak jej uniknąć?

Jeśli cierpisz na chorobę lokomocyjną, warto znać kilka zasad, które pozwolą na uniknięcie bądź złagodzenie jej objawów. Dlatego podczas podróży:

  • Ogranicz poruszanie głową, nie ruszaj nią gwałtownie.
  • Nie siadaj tyłem do kierunku jazdy.
  • Nie czytaj książek, patrz przed siebie na horyzont, a nie w bok.
  • Unikaj spożywania posiłków oraz ogranicz picie do niezbędnego minimum. Alkohol i napoje gazowane są w tej sytuacji niewskazane – mogą nasilić objawy choroby. Jeśli podróż trwa długo, wybierz lekkostrawne potrawy, pij niegazowaną wodę mineralną.
  • Unikaj przebywania w pomieszczeniach, gdzie panuje intensywny zapach. Jeśli podróżujesz samochodem, usuń z pojazdu wszelkie systemy zapachowe (np. zawieszki, odświeżacze powietrza itp.).
  • W przypadku złego samopoczucia, rób przerwy w podróży (o ile to możliwe).

Jeśli lecisz samolotem, wybierz miejsce w okolicach jego skrzydeł. Płynąc statkiem, zadbaj o to, by Twoja kabina znajdowała się w środkowej jego części oraz jak najbliżej linii wody. Podróżując autem, zajmij miejsce z przodu pojazdu, natomiast podróżując autobusem – z dala od osi kół. Jeśli cierpisz na chorobę lokomocyjną, najlepszym środkiem transportu dla Ciebie będzie pociąg. W trakcie podróży staraj się jak najwięcej spać.
Jeśli powyższe porady nie pomagają, warto sięgnąć po preparaty, zmniejszające dolegliwości, związane z chorobą lokomocyjną. Dostępne są one w aptekach, aby je zakupić nie trzeba mieć recepty od lekarza.

 

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.