Brytyjski koronawirus – objawy

Brytyjski koronawirus – objawy nowej mutacji

27.03.2021

Brytyjski wariant koronawirusa (określany symbolem B.1.1.7.) jest już niemal w całej Polsce, wywołując niebezpieczną dla zdrowia i życia chorobę COVID-19. Naukowcy zauważyli, że nowa mutacja koronawirusa może dawać objawy nieco inne, niż jego klasyczna wersja.

W Polsce, od początku pandemii odnotowano ponad 2 miliony przypadków zakażeń koronawirusem. W ostatnim czasie, niebywale szybko rozprzestrzenia się jego brytyjski wariant, który po raz pierwszy został wykryty w Anglii we wrześniu ubiegłego roku. Jest on zdecydowanie bardziej zaraźliwy (wg. niektórych źródeł aż do 70%) i jak pokazują wstępne statystyki – może być bardziej śmiertelny. Zauważono, że układ odpornościowy niektórych osób jest na tyle mocny, że nie zarazi się pierwotnym koronawirusem, natomiast często jest zbyt słaby, by ochronić organizm przed jego brytyjską odmianą. Co ważne, nowa mutacja częściej atakuje ludzi młodych (w tym również dzieci), wywołując cięższy przebieg choroby COVID-19.

Brytyjski  koronawirus – objawy

Zasadniczo objawy zakażenia brytyjską mutacją wirusa są podobne do objawów jego klasycznej odmiany. Różnica polega na tym, że symptomy choroby występują w nieco różnym natężeniu. Brytyjska agencja rządowa ONS (Office for National Statistics) początkiem tego roku podała wyniki badań, które dotyczyły objawów zakażenia nową mutacją koronawirusa. W badanej grupie zakażonych:

  • 35 proc. miało kaszel (poprzedni wariant wirusa: 27%)
  • 32 proc. skarżyło się na duże zmęczenie (wcześniej 20%)
  • 25 proc. miało bóle mięśni (wcześniej 22%)
  • 22 proc. miało ból gardła (wcześniej 19%)

Patrząc na te statystyki można stwierdzić, że Pacjenci zakażeni nową mutacją zdecydowanie częściej cierpią na ból gardła i ogólne zmęczenie. Obserwacja chorych nasuwa też inne wnioski: obecna odmiana wirusa częściej wywołuje problemy żołądkowo-jelitowe, a ból głowy jest znacznie dotliwszy. Zakażeni mutacją brytyjską rzadziej natomiast cierpią na utratę węchu i/lub smaku. Niestety mutacja brytyjska częściej wywołuje ciężką niewydolność płuc i niewydolność oddechową. To dlatego liczba Pacjentów w szpitalach lawinowo rośnie.

Przeczytaj także:

Ile trwa utrata węchu i smaku przy koronawirusie?

Ile trwa temperatura przy COVID-19?

Powikłania po COVID-19: jakie badania należy zrobić?

Ból gardła a COVID-19

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.