Ból oka przy mruganiu

Ból oka przy mruganiu

Ból w gałkach ocznych należy do wyjątkowo uciążliwych dolegliwości. Problemu nie wolno bagatelizować – w przypadku pojawienia się objawu należy udać się do okulisty. Co może oznaczać ból oka przy mruganiu? Przyczyn może być kilka.

Krótkotrwały, powierzchniowy ból oka najczęściej wywołuje zmęczenie czy niewielki uraz wywołany np. przez ciało obce. Zwykle towarzyszy mu uczucie suchości i szczypania w gałce ocznej. Jeśli jednak dolegliwości bólowe nawracają, trwają dłuższy czas lub towarzyszą im inne objawy, należy zasięgnąć porady specjalisty. Pilnej konsultacji wymaga ból oka zlokalizowany głębiej, w oczodole, ponieważ może być symptomem chorób wymagających leczenia.

Ból oka – przyczyny

Do najbardziej typowych przyczyn, wywołujących ból oka należą:

  • stany zapalne spojówek, błony naczyniowej i nerwu wzrokowego,
  • alergia,
  • zespół suchego oka,
  • jęczmień na powiece,
  • infekcja wirusowa,
  • zapalenie zatok,
  • zespół suchego oka.

Ból oka może wywołać również przemęczenie, wynikające np. z wielogodzinnej pracy przed komputerem. Nieprzyjemne szczypanie pojawia się również na skutek kontaktu oczu z chlorowaną wodą czy mocno klimatyzowanym lub zanieczyszczonym powietrzem. Na ból oczu mogą się skarżyć również osoby noszące soczewki kontaktowe.

Ból oka przy mruganiu

Ból oka przy mruganiu najczęściej wywołany jest przez ciało obce, które przypadkiem dostało się pod powiekę. W takiej sytuacji możemy pomóc sobie sami, przepłukując oko solą fizjologiczną lub zwykłą, letnią wodą. Jeśli to nie pomaga, widoczne po powieką ciało obce usuńmy rogiem czystej chusteczki higienicznej. Należy podkreślić że nie wolno samodzielnie usuwać cząstek, które wbiły się w gałkę oczną (drewniane drzazgi, opiłki metalu). W takiej sytuacji trzeba osłonić oko czystym opatrunkiem (np. jałową gazą) i udać się po pomoc medyczną.
Ból oka przy mruganiu może być również wywołany jednostkami chorobowymi: zespołem suchego oka, jęczmieniem czy zapaleniem spojówek.

Ból oka – kiedy do lekarza?

Jeśli bólowi w gałce ocznej towarzyszą zawroty głowy, nudności czy podwójne widzenie, należy pilnie zgłosić się do lekarza okulisty. Natychmiastowej konsultacji wymagają również zaburzenia widzenia czy ruchomości gałki ocznej oraz wytrzeszcz. Do specjalisty powinny również udać się osoby z przewlekłym bólem w oczodole oraz te, które odczuwają światłowstręt. Niepokojące jest również niemijające przekrwienie oczu oraz nawracające łzawienie.

 

Czytaj również:

 Drganie powieki – przyczyny

Czkawka- czy powinna budzić niepokój?

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 27.11.2022