Cierpisz na ból oka a migrena (ból głowy) daje Ci się we znaki? To może być tzw. migrena oczna. Jak sobie radzić z tą nieprzyjemną dolegliwością?
Migrena oczna potrafi skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Niekiedy jest tak silna, że uniemożliwia pracę, jazdę samochodem czy czytanie książki. W przypadku nawracających objawów schorzenia należy udać się po pomoc do specjalisty.
Ból oka a migrena
Migrena charakteryzuje się między innymi powracającym, uporczywym bólem głowy. Jeśli towarzyszą mu jednostronne problemy narządu wzroku, wówczas możemy mieć do czynienia z migreną oczną.
Do najczęstszych objawów schorzenia należą:
- ból głowy,
- ból oka,
- omamy wzrokowe (plama, zygzaki, błyski światła, mroczki),
- czasowy ubytek wzroku,
- światłowstręt,
- drgania obrazu,
- osłabienie i niezdarność,
- zaburzenia równowagi,
- szumy uszne.
Niestety nie wiadomo do końca, jakie są przyczyny migreny ocznej. Obserwuje się jednak, że objawy częściej występują u osób, które nie zachowują odpowiedniej higieny snu. Dolegliwości może również sprzyjać przyjmowanie niektórych leków, oraz spożywanie określonych potraw.
Leczenie migreny ocznej oraz profilaktyka
Napady migreny ocznej bywają bardzo uciążliwe, a po ustąpieniu bólu u Pacjenta obserwuje się zmęczenie oraz ogólne rozdrażnienie. Dlatego w przypadku nawracających objawów migreny ocznej trzeba zwrócić się do lekarza okulisty i/lub neurologa, który zleci dalszą diagnostykę.
W razie wystąpienia objawów należy zażyć leki przeciwbólowe (sposób ich przyjmowania zawsze powinienem ustalić specjalista). Często pomaga wypicie kawy czy przebywanie w zaciemnionym pomieszczeniu.
W trakcie terapii schorzenia często stosowana jest fizjoterapia. Osoby cierpiące na migrenę oczną powinny unikać stresujących sytuacji, postawić za to na umiarkowaną aktywność fizyczną oraz techniki relaksacyjne.
Niezwykle istotna jest również długość snu, która powinna wynosić około 7-8 godzin na dobę. Należy całkowicie zrezygnować ze stosowania używek oraz unikać między innymi produktów zawierających tyraminę (sery, orzechy, śmietana rodzynki itp.) oraz czekolady czy cytrusów. Dolegliwości mogą również wywołać inne produkty, dlatego warto obserwować własny organizm i zwracać uwagę na te, które powodują objawy migreny ocznej.
Czytaj również:
Jak wzmocnić serce? Domowe sposoby
Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.
Data publikacji: 07.01.2023