Ból gardła a COVID-19

Ból gardła a COVID-19

Odkąd na świecie pojawił się wirus, wywołujący groźną dla zdrowia i życia chorobę COVID-19, naukowcy prowadzą badania nad charakterystycznymi symptomami infekcji. Czy ból gardła może być objawem koronawirusa?

Zakażenie koronawirusem często skutkuje występowaniem różnych dolegliwości, choć są osoby, które przechodzą chorobę bezobjawowo. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek symptomów, należy skontaktować się z lekarzem.

Ból gardła a COVID-19

Najbardziej charakterystycznym objawem zakażenia koronawirusem jest ogólne zmęczenie i rozbicie, temperatura, ból mięśni i głowy, kaszel oraz utrata węchu i/lub smaku. U niektórych zakażonych Pacjentów pojawia się również ból gardła. Dlaczego tak się dzieje? Prawdopodobnie ma to związek z tym, że koronawirus najczęściej replikuje się w błonach śluzowych gardła i nosa, co może powodować dyskomfort. Bywa również, że ból gardła pojawia się jako efekt uporczywego kaszlu.

Z badań przeprowadzonych początkiem tego roku przez ONS (Office for National Statistics) wynika, że brytyjska mutacja wirusa u 22% zakażonych objawia się między innymi bólem gardła (podczas gdy jego „klasyczna” odmiana wywołuje problemy z gardłem u około 19%). Warto zaznaczyć, że w przebiegu choroby COVID-19 ból gardła nie jest zazwyczaj jedynym symptomem choroby. Dołączają do niego inne, charakterystyczne dla przeziębienia czy grypy.

Jak złagodzić ból gardła?

Wszelkie działania mające na celu łagodzenie bólu gardła przy COVID-19 należy bezwzględnie konsultować z lekarzem. Jeśli dolegliwość związana jest z uporczywym kaszlem, specjalista może polecić przyjmowanie syropów lub tabletek, które go zahamują. Przy dokuczliwym bólu, pod okiem lekarza można stosować spraye znieczulające gardło, tabletki do ssania czy płukanki ziołowe.

Przeczytaj także:

Ile trwa utrata węchu i smaku przy koronawirusie?

Ile trwa temperatura przy COVID-19?

Powikłania po COVID-19: jakie badania należy zrobić?

Brytyjski koronawirus – objawy nowej mutacji

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 04.04.2021