Biegunka wymioty COVID

Biegunka, wymioty a COVID / Omikron

Jednym z objawów zakażenia koronawirusem są biegunka i wymioty. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego stanowią jeden z symptomów zainfekowania Omikronem – nowym wariantem SARS-CoV-2.

W Polsce, dominującą obecnie mutacją koronawirusa jest wariant zwany Omikronem. Wszystko wskazuje na to, że zdecydowanie łatwiej (w porównaniu do wcześniejszych odmian SARS-CoV-2) można się nim zakazić, ale objawy jakie wywołuje, są nieco łagodniejsze.

Biegunka, wymioty a COVID

Do głównych objawów zakażenia Omikronem należą: podwyższona temperatura ciała, osłabienie, drapanie w gardle, ból głowy oraz ogólne osłabienie. Niestety koronawirus wywołuje również szereg innych symptomów, wśród których należy wymienić dolegliwości ze strony układu pokarmowego: wymioty i biegunkę. Objawy grypy żołądkowej występowały w prawdzie u Pacjentów zakażonych wcześniejszymi mutacjami koronawirusa, jednak w przypadku wariantu Omikron, zdarzają się one częściej i są bardziej dokuczliwe. Dlatego w przypadku wystąpienia bóli brzucha, biegunki czy wymiotów, należy skontaktować się z lekarzem i przeprowadzić test na obecność koronawirusa, najlepiej metodą RT-PCR. W sytuacji dolegliwości układu pokarmowego, trzeba zastosować lekkostrawną dietę oraz zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu.

 

Czytaj również:

Wysypka a koronawirus Omikron

Drapanie w gardle a COVID / Omikron

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 30.01.2022