Bezsenność a menopauza

Bezsenność a menopauza

Bezsenność to jeden z typowych objawów menopauzy. Kobiety w okresie klimakterium często nie mogą zasnąć, wybudzają się w ciągu nocy i mają problem z ponownym zaśnięciem. Czy można temu zaradzić? Przeczytaj więcej o sposobach, które pomogą zapewnić spokojny, relaksujący sen.

Wg terminologii medycznej menopauza oznacza ostatnią miesiączkę u kobiety. Jednak słowem tym potocznie określa się okres klimakterium, czyli czas pomiędzy 45. a 55. rokiem życia pań, kiedy dochodzi do spadku hormonów płciowych i stopniowego wygaśnięcia pracy jajników. Wówczas kobiety skarżą się na szereg dolegliwości, typowych dla okresu przekwitania.

Objawy menopauzy

Do najbardziej charakterystycznych objawów menopauzy należą uderzenia gorąca, kołatanie serca oraz (często im towarzyszące) intensywne pocenie się. To bardzo nieprzyjemne symptomy klimakterium, które w życiu codziennym powodują dyskomfort. W tym okresie kobiety często skarżą się na wahania nastroju, rozdrażnienie oraz ogólne uczucie zmęczenia. W okresie menopauzy, na skutek zmian hormonalnych, może dojść do osłabienia kondycji kości, a tym samym do rozwoju osteoporozy. Wiele pań skarży się również na problemy ze snem, czyli bezsenność.

Bezsenność a menopauza

W dzisiejszych czasach bezsenność jest chorobą cywilizacyjną. Życie pod presją czasu, w stresie oraz nieprzykładanie wagi do zachowania zasad higieny snu, potęgują problemy z nocnym odpoczynkiem. W okresie menopauzy, kiedy dochodzi do spadku hormonów płciowych, problem ten może się nasilać.

Bezsenność a menopauza – jak sobie pomóc?

Co możemy zrobić, gdy dokucza nam bezsenność? Przede wszystkim udać się do lekarza rodzinnego lub ginekologa po poradę. Gdy symptomy menopauzy mocno dają nam się we znaki, specjalista może zaproponować stosowanie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ). Decyzję tę lekarz podejmuje po wnikliwej analizie stanu zdrowia pacjentki rozważając wszystkie zalety oraz wady HTZ.
Z pewnością należy zadbać o odpowiednią higienę snu. Sypialnia zawsze powinna być przewietrzona, temperatura powietrza w niej panująca nie może być zbyt wysoka. Dobrze jest, jeśli pościel oraz bielizna nocna wykonane są z lekkiego i z przewiewnego materiału. Przed snem warto zrezygnować z oglądania telewizora czy używania telefonu komórkowego – niebieskie światło emitowane przez te urządzenia nie wpływa korzystnie na jakość snu.
Warto ograniczyć alkohol oraz kawę, zwłaszcza w godzinach popołudniowych i wieczornych. Zamiast tego można zafundować sobie szklankę ciepłego mleka lub ziołowy napar z melisy. Na nocny sen dobrze wpływa ruch na świeżym powietrzu w ciągu dnia, a także uprawianie gimnastyki relaksującej, np. jogi. Dlaczego warto medytować? Otóż techniki medytacyjne pozwalają nam lepiej radzić sobie ze stresem, depresją oraz wahaniami nastrojów. To z pewnością wpływa na zdrowy i mocny sen.

Czytaj również:

Domowe sposoby na bezsenność

Ile godzin snu potrzebujesz?

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 07.08.2022