Bezpieczne opalanie

Bezpieczne opalanie

Nadchodzi. Ładna pogoda sprzyja plażowaniu, co często wiąże się z bezpośrednią ekspozycją ciała na promienie słoneczne. Przebywanie na słońcu przynosi wiele pożytku organizmowi: poprawia nastrój, daje ulgę obolałym stawom oraz wpływa korzystnie na produkcję witaminy D3. Nie wolno jednak zapomnieć, że opalanie się przy braku zachowania zasad bezpieczeństwa, często prowadzi do poważnych uszkodzeń skóry, szybszego jej starzenia się, a nawet choroby nowotworowej.

Co powoduje, że nieodpowiedzialnie korzystamy z kąpieli słonecznych? Przede wszystkim chęć szybkiego posiadania pięknie opalonej skóry, na którą (mimo licznych kampanii lansujących skórę bladą) wciąż jest moda. Brązowe, skąpane w promieniach słońca ciało, nadal uważane jest za atrakcyjne. Jeśli chcesz. i Ty możesz się nim cieszyć, bez obawy o własne zdrowie. Jak bezpiecznie opalać się? Wystarczy stosować kilka zasad.

Bezpieczne opalanie – zasady

1. Unikaj słońca w godzinach południowych.

Pomiędzy godziną 11:00 a 15:00, operuje ono najmocniej. Jeśli w tym czasie jesteś na świeżym powietrzu, postaraj się nie przebywać w nasłonecznionych terenach. W zacienionych miejscu też się opalisz. Wprawdzie wolniej, ale na pewno Twoja skóra będzie Ci za to wdzięczna.

2. Dawkuj czas spędzony na słońcu.

Zacznij od kilku – kilkunastu minut dziennie, stopniowo wydłużając okres leżakowania.

3. Stosuj preparaty kosmetyczne z filtrami UV, bez względu na odcień karnacji.

Jest to szczególnie istotna kwestia w przypadku małych dzieci oraz osób starszych. Odpowiedni kosmetyk pomoże wybrać Ci dermatolog lub farmaceuta. Preparat nakładaj minimum 20 minut przed wyjściem z domu. Aplikuj go na ciało co 3-4 godziny i po każdorazowym wyjściu z wody. Nawet jeżeli używasz preparatu wodoodpornego – podczas pływania czy wycierania się, jego warstwa ochronna zostaje ze skóry częściowo usunięta.

4. Pamiętaj o nakryciu głowy.

Tę część ciała w sposób szczególny należy chronić przed silnymi promieniami słonecznymi. Uważaj też na opalanie twarzy – zbyt silne potraktowanie jej słońcem, może prowadzić do brzydkich przebarwień, zaostrzenia trądziku czy przedwczesnego pojawienia się zmarszczek.

5. Nie zapomnij o ochronie oczu i używaj tylko okularów z filtrem.

To samo dotyczy ust – odpowiednia pomadka zabezpieczy je przed nadmiernym wysuszeniem. Unikaj perfum oraz wód toaletowych – podczas opalania mogą spowodować wystąpienie nieestetycznych plam na skórze.

6. Używaj kosmetyków po opalaniu.

Łagodzą podrażnioną skórę, nawilżając ją i dając jej ukojenie.

7. Przyjmując leki, skonsultuj ze swoim lekarzem możliwość przebywania na słońcu.

Niektóre preparaty mogą bowiem zawierać substancje fotouczulające.

 

Czytaj także: Leczenie i objawy udaru słonecznego

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 12.06.2021