10.05.2020
Analiza ogólna moczu to jedno z najczęściej zlecanych badań diagnostycznych. Nic dziwnego – jego wynik wiele mówi o kondycji` naszego organizmu.
Jeśli czujemy się dobrze, a lekarz nie zaleci inaczej, to mocz do analizy ogólnej powinno się oddawać profilaktycznie raz w roku. Bywają jednak sytuacje, że specjalista może zadecydować o pilnym skierowaniu Pacjenta na tego rodzaju badanie – dzieje się tak np. w przypadku podejrzenia zakażenia układu moczowego. Analiza uryny jest wskazana również w procesie diagnostyki i leczenia cukrzycy, chorób wątroby czy nerek (np. kamica nerkowa). To również standardowe badanie kontrolne u kobiet w ciąży. Skierowanie na diagnostykę moczu wydaje lekarz rodzinny lub lekarz specjalista.
Jak pobrać mocz do badania?
Aby badanie moczu było wiarygodne, niezbędne jest prawidłowe pobranie materiału do analizy. Przede wszystkim próbkę uryny trzeba zebrać na czczo, w godzinach porannych po przebudzeniu. Przedtem należy jednak dokładnie umyć ręce oraz narządy płciowe – jest to niezwykle ważne, gdyż obecne na skórze bakterie mogą skutecznie zafałszować wynik badania. Niewskazane jest również pobieranie próbki do analizy przez kobiety w trakcie menstruacji – krew zmieszana z uryną znacznie zaburzy wynik analizy. Jak pobrać mocz? Jego środkowy strumień należy zgromadzić w jednorazowym, sterylnym pojemniku (można go kupić w aptece lub otrzymać w placówce medycznej). Następnie należy jak najszybciej (do dwóch godzin) dostarczyć go do laboratorium – jeśli nie ma takiej możliwości, próbkę można przechowywać w lodówce do kilku godzin.
Badanie ogólne moczu – analiza fizyczna
Podczas diagnostyki moczu, analizie zostają poddane jego następujące parametry:
- Kolor. Prawidłowy ma barwę żółtą. Zabarwienie czerwonawe może wskazywać np. na obecność erytrocytów, ale również może być efektem zjedzenia dużej ilości buraków.
- Przejrzystość. Mocz powinien być przejrzysty – jeśli jest zbyt męty, może zawierać leukocyty lub bakterie.
- Odczyn (pH). Jeśli uryna ma odczyn zasadowy, może to świadczyć np. o bakteryjnym zakażeniu dróg moczowych.
- Ciężar właściwy. Parametr ten zależy od ilości przyjmowanych płynów oraz substancji wydalanych z moczem. Wysoka gęstość uryny może być związana np. z odwodnieniem organizmu, obniżona natomiast z niewydolnością nerek.
Badanie ogólne moczu – analiza chemiczna
Uryna osoby zdrowej nie powinna zawierać np. glukozy, ciał ketonowych, bakterii, leukocytów czy białka. Jednak aby mieć pewność co do stanu swojego zdrowia, wyniki zawsze powinno się skonsultować z lekarzem. Trzeba pamiętać, że mają one charakter ogólny, a samodzielnie wyciągane wnioski mogą nie odzwierciedlać rzeczywistości – należy wiedzieć, że wynik badania może zależeć od różnych czynników, np. zażywanych leków.
Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.