Audiometria tonalna PTA (Pure Tone Audiometry) to jedna z najbardziej popularnych metod subiektywnego badania słuchu. Pozwala określić próg słyszenia dźwięków, stopień ubytków oraz charakter upośledzenia tego zmysłu (przewodzeniowy, odbiorczy lub mieszany). Badanie przeprowadza audiolog, laryngolog, lub inna wykwalifikowana osoba: pielęgniarka lub protetyk słuchu. Całość procedury trwa od 20. do 30. minut.
Audiometria tonalna – wskazania
Wskazaniami do przeprowadzenia badania są między innymi:
- podejrzenie niedosłuchu,
- zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych,
- stwardnienie rozsiane,
- zdiagnozowane guzy i tętniaki mózgu,
- przebyte urazy głowy,
- praca związana z narażeniem na czynniki uszkadzające narząd słuchu (hałas, wibracje, związki chemiczne).
Audiometria tonalna – przeciwwskazania
Badanie nie wpływa negatywnie na zdrowie, jednak w nielicznych przypadkach nie może zostać przeprowadzone. Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia PTA jest klaustrofobia, gdyż pomieszczenie w którym zostaje wykonane badanie jest niewielkie i szczelnie zamknięte. W przypadku małych dzieci oraz osób dotkniętych chorobą psychiczną, procedura również nie może być zrealizowana, ponieważ podczas jej przebiegu konieczna jest współpraca z Pacjentem.
Jak przebiega audiometria?
Badanie nie wymaga specjalnych przygotowań. Po wejściu do kabiny audiometrycznej (tzw. kabiny ciszy), Pacjent zakłada na uszy specjalne słuchawki, poprzez które puszczane są dźwięki o różnej częstotliwości i natężeniu (od wysokich do niskich). Po usłyszeniu któregokolwiek z nich, badany musi nacisnąć przycisk. Dla przeprowadzającego audiometrię to informacja, że należy zmniejszyć natężenie sygnału. Tym sposobem oznaczany jest najbardziej cichy dźwięk, słyszany przez badanego. Każde ucho diagnozowane jest oddzielnie.
Wyniki PTA w formie audiogramu przekazywane są Pacjentowi bezpośrednio po zakończeniu badania. Na jego podstawie, lekarz jest w stanie zdiagnozować schorzenia narządu słuchu oraz określić stopień i rodzaj ubytku słuchu.
Czytaj również:
Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.
Data publikacji: 08.07.2023