Apteczka na wakacje

Apteczka na wakacje: co powinna zawierać?

Urlop zaplanowany? Pamiętaj o włożeniu do walizki podręcznej apteczki. Podpowiadamy, co powinna zawierać – w pełni skompletowana pozwoli uniknąć niepotrzebnego stresu podczas wakacyjnego wypoczynku.

Apteczka to absolutna konieczność, jeśli planujesz dłuższy wyjazd. O jej odpowiednie wyposażenie warto zadbać wcześniej i zrobić listę niezbędnych rzeczy, które należy zakupić w aptece.

Apteczka na wakacje – co powinna zawierać?

To, co powinniśmy włożyć do apteczki w dużej mierze zależy od tego, gdzie planujemy odpoczynek, jak długo będzie on trwał i na jakie choroby cierpią członkowie naszej rodziny. Jest jednak kilka uniwersalnych pozycji, które warto mieć przy sobie podczas urlopu:

Leki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe
Chwilowy spadek odporności i duże różnice temperatur (wywołane np. klimatyzacją czy kąpielą w zimnej wodzie) mogą doprowadzić do przeziębienia. Wówczas niezbędne stają się sprawdzone leki, które pomogą w walce z bólem gardła, głowy czy temperaturą. W razie wystąpienia gorączki warto mieć przy sobie termometr, dlatego nie zapomnij włożyć go do apteczki.

Leki na dolegliwości jelitowo-żołądkowe
Zatrucia pokarmowe, objawiające się zazwyczaj wymiotami i/lub biegunką, to jedne z najczęstszych, wakacyjnych dolegliwości. Dlatego w apteczce powinny znaleźć się preparaty stosowane w leczeniu rozwolnień, nudności, nawadniające oraz probiotyki. Warto również przemyśleć zakup środków przeczyszczających, gdyż zmiana diety oraz klimatu mogą prowadzić do uciążliwych zaparć.

Preparaty chroniące przez owadami oraz łagodzące ich ukąszenia
Chyba nikt z nas nie lubi bliskich spotkań z owadami. Wybierając się na wakacje, warto więc zadbać o środki, które będą je odstraszać. Ich ukąszenia nie należą do przyjemnych, a reakcja organizmu może być różna.  Dlatego do apteczki należy zapakować również specyfiki, łagodzące dokuczliwy świąd, ból i opuchliznę, wywołane ukąszeniami/użądleniami owadów.

Materiały opatrunkowe
Drobne skaleczenia czy otarcia mogą zdarzyć się podczas każdej wakacyjnej eskapady. Warto więc zaopatrzyć się w plastry (także wodoodporne), bandaż, jałowe kompresy oraz nożyczki. Trzeba pamiętać także o zakupie dobrego preparatu odkażającego.

Preparaty łagodzące oparzenia słoneczne
Długie przebywanie na słońcu (zwłaszcza jeśli nie dbamy o wystarczająca ochronę skóry przed jego promieniami) może skutkować nieprzyjemnymi oparzeniami. Dlatego do apteczki należy spakować specyfiki na bazie środków łagodzących (np. panthenol), które pomogą w regeneracji zmęczonego słońcem naskórka.

Leki na chorobę lokomocyjną
Jeśli któryś z uczestników wakacyjnego wyjazdu cierpi na nudności podczas podróży, przed wyjazdem należy zaopatrzyć się w preparaty łagodzące objawy choroby lokomocyjnej. Problem ten najczęściej dotyczy dzieci i potrafi znacznie utrudnić wspólny wyjazd.

Pamiętaj!

Kompletując wakacyjną apteczkę należy bezwzględnie pamiętać o zabraniu leków, przyjmowanych na stałe. Ich dawkowanie podczas wakacyjnego wypoczynku trzeba omówić wcześniej z lekarzem. Specjalistę warto również zapytać o pozostałe pozycje wakacyjnej apteczki i poprosić o pomoc w doborze odpowiednich leków.

Czytaj również: Bezpieczne opalanie

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 04.07.2021