Anoreksja

Anoreksja – przyczyny, objawy, leczenie

Anoreksja (anorexia nervosa) to choroba zwana inaczej jadłowstrętem psychicznym. Zaburzenie polega na świadomym ograniczeniu pokarmu, prowadzącym do sukcesywnego spadku masy ciała. Anorektycy bardzo często popadają w skrajność i odchudzają się nawet wtedy, gdy ich organizm jest na granicy wyniszczenia. Osobom dotkniętym jadłowstrętem psychicznym wydaje się, że licząc kalorie kontrolują swoje życie. Prawda jest jednak zupełnie inna – w pewnym momencie to właśnie zaburzenie przejmuje kontrolę nad życiem chorego. Na schorzenie najczęściej cierpią młode kobiety pomiędzy 13 a 25 rokiem życia, choć notuje się przypadki również u osób młodszych jak i starszych, również mężczyzn. Choroba prowadzi do licznych zaburzeń metabolicznych oraz hormonalnych, w skrajnych przypadkach może skutkować nawet śmiercią.

Anoreksja – przyczyny

Wiele dziewcząt popada w anoreksję wchodząc w okres dojrzewania. Wówczas rozpoczyna się okres, kiedy w sposób szczególny zaczynają one dbać o swój wygląd i są wyjątkowo wrażliwe na opinie równolatków. Nadmiar kilogramów czy krytyka ze strony innych mogą prowadzić do obsesyjnego odchudzania się. Dodatkowym czynnikiem, często wywołującym zaburzenia odżywiania, są problemy w szkole, rozwód rodziców, czy słabe relacje z rówieśnikami. Niestety, w dzisiejszej dobie kultu szczupłej sylwetki wiele dziewcząt wierzy, że tylko taki wygląd daje poczucie szczęścia i gwarantuje akceptację otoczenia. Zauważono, że osoby chorujące na anoreksję charakteryzują zwykle zaburzenia osobowości, niskie poczucie własnej wartości oraz wysoki poziom lęku. Często nie umieją one poradzić sobie z konfliktami i nowymi, życiowymi sytuacjami. Niekiedy zbytnia nadopiekuńczość ze strony rodziców oraz ich wygórowane oczekiwania wobec dziecka mogą prowadzić do zaburzeń odżywiania.

Anoreksja – objawy

Schorzenie zwykle zaczyna się niewinnie i nie budzi niepokoju innych osób. W pierwszej kolejności następuje utrata kilku, często zbędnych kilogramów. Jednak chorego to nie satysfakcjonuje – „walka” nadal trwa. Z czasem przeradza się w obsesję. Osoba dotknięta anoreksją nie zdaje sobie sprawy z tego jak wygląda – mimo przerażająco szczuplej sylwetki, ciągle widzi w swoim ciele niedoskonałości, które trzeba poprawić. Osoby cierpiące na jadłowstręt psychiczny często potrafią skutecznie ukrywać swoją chorobę. Dlatego warto zwracać uwagę na następujące symptomy:

  • Obsesyjne liczenie kalorii, stosowanie rygorystycznych diet oraz intensywnych treningów.
  • Nieustanne ważenie się, dążenie do spadku masy ciała w momencie, kiedy nie jest to konieczne.
  • Narzekanie na swoją sylwetkę, mimo iż jest się szczupłym.

Anoreksja – skutki

Skutki choroby to stopniowe wyniszczenie organizmu. Chorzy najczęściej borykają się z następującymi problemami:

  • Nadmierne wypadanie włosów.
  • Szara cera.
  • Łamliwość paznokci.
  • Przewlekłe zmęczenie, zaburzenia koncentracji.
  • Kłopoty z funkcjonowaniem tarczycy i serca.
  • Zanik miesiączki, problemy z płodnością.
  • Zajady w kącikach ust.
  • Osteoporoza.
  • Anemia.
  • Bezsenność.
  • Problemy z termoregulacją, ciągłe uczucie chłodu.
  • Napady padaczkowe.

W skrajnych przypadkach choroba prowadzi do śmierci.

Anoreksja – leczenie

Leczenie anoreksji ma na celu przejęcie przez chorego kontroli nad myślami o ciągłym odchudzaniu się, czego konsekwencją jest powolne ale systematyczne podnoszenie jego masy ciała. Trzeba go nauczyć samoakceptacji oraz wzmocnić poczucie własnej wartości. Leczenie przebiega trudniej, jeśli choroba rozwijała się przez długi czas, dlatego tak bardzo ważne jest wczesne reagowanie na pierwsze objawy schorzenia. Chory wymaga terapii u psychologa lub psychiatry oraz konsultacji z dietetykiem i internistą. Często niezbędna jest farmakologia, która eliminuje stany lękowe oraz depresje, co może pozytywnie wpłynąć na przywrócenie u anorektyka prawidłowych nawyków żywieniowych. Kluczową sprawą w procesie powrotu do zdrowia jest praca i motywacja osoby chorej oraz wsparcie ze strony rodziny.
Warto zaznaczyć, że leczenie jadłowstrętu psychicznego jest procesem złożonym i długotrwałym. Długość i rodzaj terapii dobierany jest indywidualnie, a zbyt wczesne jej przerwanie może wywołać nawrót choroby.

Czytaj również:

Bulimia – przyczyny, objawy leczenie

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji:  02.09.2023