PALEC MŁOTKOWATY

Palce młotkowate to przykurcz zgięciowy w stawie międzypaliczkowym bliższym, objawiający się zniekształceniem palca stopy. Na przypadłość tą częściej chorują kobiety niż mężczyźni.

Palec młotkowaty – przyczyny

Czynniki wpływające na powstanie schorzenia to między innymi:

  • Noszenie nieodpowiedniego obuwia (za ciasne, za krótkie, na obcasie).
  • Nadmierna długość palca, zwłaszcza II.
  • Płaskostopie.

Palec młotkowaty – objawy

Najczęstszą dolegliwością, którą zgłaszają Pacjenci przy tego typu schorzeniu, to bolesna modzel (nagniotek) ponad stawem międzypaliczkowym bliższym palca. Powstaje ona w wyniku ciągłego ucisku i tarcia tego miejsca, spowodowanego konfliktem palca z butem. Palec stopy wygina się ku dołowi, a przy próbie poruszania nim, pojawia się ból. Chory ma trudności nie tylko z noszeniem krytego obuwia. Pojawia się obrzęk i zaczerwienienie palca. Na początku zgięcie ma charakter elastyczny, jednak w miarę upływu czasu (jeśli nie zostanie wdrożone odpowiednie leczenie), przyjmuje charakter utrwalony, niekorektywny: palec coraz bardziej się podwija, może dojść nawet do zwichnięcia stawu śródstopno – paliczkowego.
Powyższe objawy najczęściej dotyczą palca drugiego, choć bywa, że schorzenie obejmuje również palec trzeci, czwarty oraz piąty.

Palec młotkowaty – diagnostyka

Badanie ortopedyczne w zakresie diagnozy palca młotkowatego polega głównie na ocenie budowy i funkcjonowania stopy oraz analizie badania RTG.

Palec młotkowaty – leczenie zachowawcze

Warto jak najszybciej wprowadzić leczenie palca młotkowatego, gdyż wczesna terapia pozawala na uniknięcie interwencji chirurgicznej. W początkowej fazie rozwoju schorzenia zaleca się:

  • Zmianę obuwia – najlepsze jest z szerokim noskiem i płaskim obcasem.
  • Stosowanie specjalnych ortez na chory palec, aby chronić grzbiet stawu międzypaliczkowego bliższego przed bolesnym uciskiem i pogłębianiem rogowacenia.
  • Stosowanie indywidualnie dobranych wkładek ortopedycznych.
  • Ćwiczenia rozciągające i prostujące mięśnie, poprawiające ruch przykurczonych palców.

Palec młotkowaty – leczenie operacyjne

W przypadku, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi spodziewanych rezultatów, ortopeda rozważa przeprowadzenie operacji. W deformacjach korektywnych stosuje się zabiegi, polegające na wydłużeniu ścięgien mięśni prostowników palców, uwolnieniu przykurczonych tkanek miękkich. Gdy deformacja ma charakter sztywny, leczenie obejmuje tkanki miękkie i kostne. Często niezbędne staje się wprowadzenie implantu. Po operacji, palec może być opuchnięty i zaczerwieniony. Może też stać się nieznacznie krótszy niż przed zabiegiem.
Aby zapobiec nawrotowi choroby, należy nosić odpowiednie obuwie z szerokim i wysokim czubkiem. Podeszwa butów powinna być gruba i miękka, obcas nie wyższy niż 3 cm.

Palec młotkowaty – leczenie w Krakowie

Nasi doświadczeni ortopedzi przeprowadzą pełną diagnostykę oraz leczenie palca młotkowatego. Nie lekceważ pierwszych objawów i zapisz się na wizytę jeszcze dzisiaj. Wcześnie podjęta, indywidualna terapia, zwiększa szansę na poprawę komfortu podczas chodzenia i uniknięcie operacji w przyszłości.