USZKODZENIE ŁĄKOTKI

Każde z kolan posiada dwie łąkotki: boczną oraz przyśrodkową. Umiejscowione między kością udową a piszczelową, pełnią wiele istotnych funkcji dla kolana. Najważniejsza z nich to amortyzacja przy przenoszeniu obciążeń. Urazy tych delikatnych struktur należą do dość bolesnych i powszechnych kontuzji. W niektórych przypadkach, powrót do zdrowia zagwarantuje postępowanie zachowawcze, w innych wymagana jest operacja.

Uszkodzenie łąkotki – przyczyny

Urazy łąkotki mogą przytrafić się każdemu, u kogo zostanie przekroczony fizjologiczny zakres wytrzymałości i elastyczności jej struktury. Najczęściej do uszkodzenia dochodzi poprzez gwałtowne wyprostowanie z pozycji zgięcia, połączonego z rotacją lub tzw. przeprost kolana. Kontuzji doświadczają nie tylko osoby uprawiające intensywnie sport, ale również te, które cierpią na poważne zwyrodnienia w kolanie – w tym wypadku już nawet podczas kucania może dojść do uszkodzenia łąkotki. Również wykonywanie przez dłuższy czas powtarzających się ruchów o zbyt dużym obciążeniu dla stawu, może spowodować mikrouszkodzenia w strukturach tkanki.

Uszkodzenie łąkotki – objawy

Do głównych objawów, świadczących o kontuzji mogą świadczyć:

  • Ból po stronie bocznej lub przyśrodkowej kolana, który nasila się w trakcie wysiłku lub bezpośrednio po nim.
  • Ograniczenie zakresu ruchomości stawu.
  • Opuchlizna kolana.
  • Niestabilność w stawie.

Uszkodzenie łąkotki – diagnostyka

W sytuacji wystąpienia nagłego bólu w kolanie, bezwzględnie należy zgłosić się do ortopedy. Bez podjęcia odpowiedniego leczenia, fragment uszkodzonej struktury może się oderwać i spowodować nasilenie objawów. Podczas wizyty lekarskiej, specjalista przeprowadza wywiad z Pacjentem na temat dolegliwości chorego. Po badaniu fizykalnym, wykonuje diagnostykę kondycji kolana przy pomocy sondy USG (USG kolana). Aby wykluczyć ewentualne złamanie w stawie, lekarz może poprosić o zrobienie zdjęcia RTG. W razie wątpliwości, Pacjentowi zostaje zlecony rezonans magnetyczny.

Uszkodzenie łąkotki – leczenie zachowawcze

Decyzję o sposobie leczenia podejmuje lekarz. Bierze on po uwagę wiek Pacjenta, jego stopień aktywności oraz lokalizację i rozmiar uszkodzenia łąkotki. Jeśli kontuzji ulegnie struktura posiadająca bogate unaczynienie, a uszkodzenia są nieznaczne, zazwyczaj przeprowadzana jest terapia zachowawcza. W takim przypadku zaleca się:

  • Zrezygnowanie ze wzmożonej aktywności fizycznej.
  • Odciążenie kończyny poprzez poruszanie przy pomocy kul ortopedycznych.
  • Stosowanie ortezy stabilizującej.
  • Okłady chłodzące – kilka razy dziennie po 15-20 min.
  • Unoszenie nogi powyżej poziomu serca, aby zmniejszyć jej obrzęk.
  • Przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
  • Stosowanie miejscowo odpowiednich maści, rekomendowanych przez lekarza.

Uszkodzenie łąkotki – leczenie operacyjne

Jeśli uraz nastąpi w miejscu, gdzie łąkotka jest słabo ukrwiona i/lub kontuzja jest znaczna, to niezbędna może stać się operacja chirurgiczna stawu. Preferowaną metodą jest artroskopia. Zabieg polega na wykonaniu niewielkich nacięć (zazwyczaj dwóch), poprzez które specjalista wprowadza do stawu kamerę oraz narzędzia, niezbędne do przeprowadzenia operacji. Dla chirurga priorytetem jest zachowanie maksymalnie dużej części łąkotki, dlatego podczas zabiegu próbuje ją zszyć, a jeśli to niemożliwe – usuwa tylko jej zniszczoną część. W szczególnych przypadkach, kiedy struktura zostaje całkowicie wycięta, lekarz może dokonać przeszczepu łąkotki – najlepiej sprawdza się ta, pobrana od ludzkiego dawcy. Na koniec Pacjentowi zakładany jest dren.

Operacja łąkotki – powikłania

Jak każdy zabieg, artroskopia niesie za sobą ryzyko wystąpienia powikłań. Występują one jednak rzadko. Należą do nich między innymi:

  • Krwiak w stawie.
  • Wysięk w stawie.
  • Infekcja rany.
  • Infekcja stawu.

Rehabilitacja po operacji łąkotki

W okresie pooperacyjnym stosuje się profilaktykę przeciwobrzękową i przeciwzakrzepową. Zalecane może być odciążanie chorej kończyny oraz zakładanie stabilizatora, uniemożliwiającego lub ograniczającego wykonanie ruchów zgięcia i wyprostu kolana. W dalszym etapie ważne staje się wykonywanie odpowiednich ćwiczeń. Poprawnie przeprowadzony proces rehabilitacji istotnie zwiększa szansę na prawidłowe wygojenie się tkanek oraz przywrócenie stabilności stawu. Należy pamiętać, że zbyt duży wysiłek może zwiększyć dolegliwości bólowe, nie należy wiec przesadzać z intensywnością oraz częstotliwością ćwiczeń.

Uszkodzenie łąkotki – leczenie w Krakowie

Doświadczony zespół ortopedów Semper fortis regularnie przeprowadza zabiegi artroskopowe łąkotek. Dzięki ścisłej współpracy między lekarzem prowadzącym, fizjoterapeutą i Pacjentem, rehabilitacja w naszej placówce gwarantuje szybki powrót do pełnej sprawności ruchowej stawu kolanowego.