ZWYRODNIENIE STAWU BIODROWEGO

Zwyrodnienie stawu biodrowego (koksartroza) to choroba, powodująca postępującą oraz nieodwracalną degenerację chrząstki stawowej biodra, która przestaje podtrzymywać i amortyzować staw. Skutkiem tego jest odsłonięcie powierzchni kostnych – ocierają się one o siebie, wywołując nieprzyjemne dolegliwości. Na ich powierzchni tworzą się osteofity (wyrośla kostne), z biegiem czasu ograniczające ruchomość stawu. W miarę postępowania schorzenia, dochodzi także do zapalenia błony maziowej – to wszystko skutkuje uszkodzeniem stawu biodrowego, który przestaje prawidłowo pełnić swoje funkcje.

Zwyrodnienie stawu biodrowego – przyczyny

Przyczyn koksartrozy w stawie biodrowym jest kilka. Bywa, że choroba jest spowodowana zmianami metabolicznymi w chrząstce, na skutek czego dochodzi do jej zanikania. Zwyrodnienia wtórne najczęściej fundujemy sobie sami: brak aktywności fizycznej czy nadwaga, w znacznym stopniu przyczyniają się do rozwoju choroby. W grupie ryzyka znajdują się również osoby starsze (wraz z wiekiem stawy „zużywają się”). Uraz biodra, martwica kości oraz stawy biodrowe o patologicznej budowie (np. dysplazja) także predysponują do pojawienia się schorzenia. Koksartroza częściej dotyka też osób, które cierpią na reumatoidalne zapalenie stawów oraz osteoporozę.

Zwyrodnienie stawu biodrowego – objawy

Koksartroza jest chorobą postępującą, jej objawy nasilają się wraz z upływem czasu. Do typowych objawów schorzenia należą:

  • Ból w stawie biodrowym, pachwinie i pośladku. Zdarza się, że promieniuje on w kierunku kolana. Pacjent najmocniej odczuwa tego typu dolegliwość podczas porannego wstawania z łóżka oraz w trakcie intensywnej aktywności fizycznej. Wraz z rozwojem choroby, ból występuje nawet w trakcie spoczynku.
  • Sztywność w stawie biodrowym (upośledzenie skrętów i ruchów rotacyjnych). Chory zauważa widoczne ograniczenie zakresu ruchu, zwłaszcza rano lub po dłuższej bezczynności.
  • Zmiana charakteru chodu. Podczas spaceru, Pacjent pochyla sylwetkę do przodu, często kuleje.
  • Trzaski w stawie biodrowym.
  • Osłabienie siły mięśni pośladka i uda oraz ich przykurcze po stronie chorego stawu.
  • Obrzęki stawu biodrowego.

Zwyrodnienie stawu biodrowego – diagnostyka

Niezwykle ważna jest szybka i trafna diagnoza choroby, dlatego w przypadku wystąpienia objawów koksartrozy, należy udać się do ortopedy. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego, specjalista przystępuje do badania. Sprawdza ruchomość bioder przybyłego oraz ocenia jego chód. Zdjęcie RTG obrazuje lekarzowi między innymi obecność osteofitów oraz zwężenie szpary stawu, czyli przestrzeni, gdzie stykają się chrząstki. Niekiedy ortopeda zleca również badania analityczne krwi oraz moczu, celem wykluczenia innych jednostek chorobowych, obejmujących stawy.

Zwyrodnienie stawu biodrowego – leczenie zachowawcze

W przypadku wystąpienia pierwszych objawów choroby, należy poddać się terapii zachowawczej, tak aby nie dopuścić do szybkiego rozwoju schorzenia (nie da się go wprawdzie wyleczyć, ale można zahamować jego postęp). W początkowej fazie koksartrozy, lekarz zaleca:

  • Odciążenie kończyny po stronie chorego stawu – chodzenie o lasce (należy ją trzymać w ręce po przeciwnej stronie bólu), unikanie większej aktywności fizycznej.
  • Optymalizację masy ciała.
  • Zabiegi fizykoterapeutyczne – pole magnetyczne, krioterapia, ultradźwięki.
  • Systematyczne przeprowadzanie ćwiczeń pod okiem rehabilitanta, w celu wzmocnienia mięśni stawu biodrowego oraz jego uelastycznienia.
  • Stosowanie niesterydowych leków przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych (leki doustne, maści, żele).
  • Bezpośrednie iniekcje z użyciem kwasu hialuronowego, osocza bogatopłytkowego PRP, białek przeciwzapalnych i czynników wzrostu (Terapia Orthokine®) lub sterydów.

Zwyrodnienie stawu biodrowego – leczenie operacyjne

W sytuacji, gdy Pacjent cierpi na zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe stawu biodrowego, którym towarzyszą duże dolegliwości bólowe i/lub znaczne unieruchomienie, lekarz decyduje o przeprowadzeniu operacji (endoprotezoplastyki stawu biodrowego). Zabieg najczęściej polega na usunięciu uszkodzonego elementu biodra i wszczepieniu w jego miejsce sztucznej struktury. Może on mieć charakter częściowy (ortopeda wymienia tylko panewkę w miednicy) lub całkowity (wymianie podlega zarówno panewka jak i głowa kości udowej). Po przeprowadzonej operacji, niezbędna jest rehabilitacja pod okiem fizjoterapeuty.

Zwyrodnienie stawu biodrowego – leczenie w Krakowie

Pamiętaj, że choroby zwyrodnieniowej stawów biodrowych nie da się wyleczyć. Można natomiast zahamować jej rozwój, a tym samym nie dopuścić do zniszczenia oraz utraty funkcji biodra – im wcześniej schorzenie się rozpozna i rozpocznie terapię, tym lepiej. Dlatego w przypadku wystąpienia dolegliwości stawu biodrowego, nie zwlekaj z wizytą u ortopedy Semper Fortis. Lekarz zleci odpowiednie badania oraz zaproponuje leczenie zachowawcze. W razie konieczności, wyda skierowanie na operację stawu biodrowego.