KONFLIKT UDOWO - PANEWKOWY

Konflikt udowo-panewkowy FAI (femoroacetabular impingement) to deformacja fragmentów kostnych na skutek konfliktu szyjkowo-głowowej części kości udowej z panewką stawu biodrowego. Taki stan prowadzi do zmian degeneracyjnych chrząstki stawowej oraz obrąbka. Schorzenie bezwzględnie należy leczyć, pozbawione terapii prowadzi do usztywnienia biodra i problemów z poruszaniem się.

Konflikt udowo-panewkowy może mieć różny charakter:

  • Krzywkowy (CAM) – zdecydowanie częściej dotyka mężczyzn. W tym przypadku głowa kości udowej nie jest owalna. Pojawia się problem z jej ruchomością względem panewki stawu biodrowego.
  • Kleszczowy (PINCER) – na ten typ choroby częściej cierpią kobiety. Tutaj, obrąbek oraz panewka w nadmiernym stopniu pokrywają kość udową (pojawia się nadbudowa kostna na krawędzi panewki).
  • Mieszany (CAM i PINCER) – schorzenie łączy elementy konfliktu krzywkowego oraz kleszczowego (zmiany dotyczą zarówno panewki jak i głowy kości udowej).

Konflikt udowo-panewkowy – przyczyny

Choroba może zostać wywołana przez przebyty uraz (np. złamanie szyjki głowy kości udowej) bądź aktywność, powiązaną ze skrajnymi zakresami ruchu biodra. Konflikt udowo-panewkowy może być również związany ze zmianami patologicznymi w obrębie chrząstki stawowej oraz nieprawidłowym rozwojem kośćca w dzieciństwie. Na rozwój schorzenia wpływ mają również choroby: dysplazja, złuszczenie głowy kości udowej czy choroba Legg-Calve-Peresa.

Konflikt udowo – panewkowy – objawy

Symptomem rozwijającego się schorzenia jest:

  • Ból w okolicy pachwiny.
  • Ból biodra, nasilający się podczas aktywności fizycznej.
  • Ograniczenie ruchomości stawu: zgięcia i rotacji wewnętrznej biodra.
  • „Przeskakiwanie” w biodrze.

Konflikt udowo–panewkowy – diagnostyka

Doświadczony ortopeda, na podstawie badań obrazowych (RTG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, USG biodra) oraz diagnostyki fizykalnej, jest w stanie bez problemu rozpoznać chorobę. Podczas wizyty lekarskiej, Pacjent zostaje poddany trzem testom:

  • Przybyły jest poproszony o położenie się na plecach. Lekarz odwodzi i rotuje zewnętrznie jego nogę. Badanie ma wynik dodatni, jeśli podczas tego manewru
    Pacjent poczuje ból w tylko-bocznej części pośladka.
  • Badany leży na wznak i kładzie swoją stopę na kolano drugiej nogi. Ortopeda naciska na kolano po stronie badanej. Jeśli Pacjent odczuwa ból w pachwinie, wówczas mówimy o dodatnim wyniku testu.
  • Przybyły kładzie się na plecach i zgina kolano do 90 stopni. Lekarz rotuje staw wewnętrznie i wykonuje przywiedzenie. W przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych w pachwinie, test uznaje się za dodatni.

Konflikt udowo-panewkowy – leczenie zachowawcze

Jeśli choroba nie jest w zaawansowanym stadium rozwoju, stosuje się leczenie zachowawcze, które na tym etapie daje bardzo dobre rezultaty. Podstawą tego typu terapii jest:

  • Odciążenie chorego stawu (chodzenie o kulach czy lasce).
  • Unikanie skrajnych ruchów w stawie biodrowym.
  • Farmakoterapia w postaci niesteroidowych środków przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych. Dopuszcza się tutaj bezpośrednie iniekcje w staw (np. kwasu hialuronowego).
  • Ćwiczenia wzmacniające mięśnie miednicy, rozciągające je i rozluźniające. Tego typu aktywność należy uprawiać pod okiem doświadczonego rehabilitanta.
  • Fizykoterapia: pole magnetyczne, laser, krioterapia.
  • Masaże oraz terapia manualna, zmniejszająca napięcie tkanek okołostawowych oraz ucisk na obrąbek stawowy.
  • Kinesiotaping.

Konflikt udowo-panewkowy – leczenie operacyjne

W przypadku gdy leczenie zachowawcze nie przynosi spodziewanego rezultatu lub zmiany w stawie są zaawansowane, lekarz decyduje o leczeniu chirurgicznym (metodą otwartą lub artroskopową). Podczas zabiegu, ortopeda likwiduje konflikt udowo-panewkowy, oraz inne patologie w obrębie biodra, będące następstwem choroby. Po operacji niezbędna jest rehabilitacja stawu.

Konflikt udowo – panewkowy – leczenie w Krakowie

W przypadku FAI, konieczne jest podjęcie leczenia we wczesnej fazie rozwoju choroby. Terapia obejmuje usunięcie przyczyny schorzenia oraz skutków, jakie ono wywołało. Nieleczony konflikt udowo-panewkowy prowadzi do poważnych zwyrodnień stawu biodrowego, a w takiej sytuacji leczenie nie daje już aż tak dobrych rezultatów. W poradni ortopedycznej Semper Fortis otrzymasz fachową pomoc w zakresie diagnozy (konsultacja lekarska, badania obrazowe) oraz leczenia FAI. Zapraszamy.