ZESPÓŁ BOLESNEGO BARKU

Zespół bolesnego barku (ZBB) to nie jedno schorzenie, a szereg chorób stawu barkowego, objawiających się bólem oraz upośledzeniem jego ruchomości. W konsekwencji tego, chory ma problem z wykonywaniem codziennych czynności, takich jak np. ubieranie się czy czesanie.

Zespół bolesnego barku – przyczyny

Przyczyną dolegliwości najczęściej są:

  • Przeciążenia mięśni.
    Choroba rozwija się w tym przypadku na skutek podnoszenia ciężkich przedmiotów oraz wykonywania czynności, wymagających uniesienia ręki ponad linię ramienia. Do przeciążeń mięśni może dojść również na skutek częstych, jednostajnych ruchów stawu barkowego, a nawet w trakcie niewłaściwej pozycji podczas snu.
  • Zapalenie kaletki podbarkowej.
    Do zmian w kaletce dochodzi, gdy stożek roratorów ulega osłabieniu lub zostaje uszkodzony. W tej sytuacji, w momencie uniesienia kończyny ponad linię barku, kaletka wchodzi w konflikt z wyrostkiem barkowym – struktury te ocierają się o siebie.
  • Uszkodzenie ścięgien.
    Źródłem dolegliwości stawu barkowego może być również uszkodzenie ścięgien małych mięśni (najczęściej mięśnia nadgrzebieniowego), które tworzą stożek roratorów.

Bywa również, że źródłem schorzenia są problemy o podłożu reumatycznym lub neurologicznym.

Zespół bolesnego barku – objawy

ZBB to schorzenie, które daje charakterystyczne objawy. Należą do nich:

  • Silny ból stawu barkowego (również w nocy).
  • Problem z odwodzeniem ramienia i podniesieniem kończyny górnej. W nieleczonych przypadkach może to doprowadzić do stanu, zwanego „barkiem zamrożonym”.
  • Trudność w wykonaniu niektórych codziennych czynności, wywołana ograniczeniem ruchomości w barku.

Zespół bolesnego barku – diagnostyka

Rozpoznanie choroby nie jest trudne. Istotą sprawy jest precyzyjne określenie przyczyny pojawienia się schorzenia. Po wejściu do gabinetu lekarskiego, Pacjent zostanie zapytany przez lekarza o dolegliwości w obrębie stawu barkowego oraz okoliczności, w których się pojawiły (uraz, przeciążenie, gwałtownie wykonany ruch). Po uzyskaniu tych informacji, specjalista przystępuje do badania: sprawdza ruchomość barku oraz ewentualne objawy zapalenia w jego obrębie: zaczerwienienie, bolesność, ciepłotę i/lub obrzęk w stawie. Ortopeda może również zlecić dodatkowe badania: USG barku, rezonans magnetyczny czy RTG.

Zespół bolesnego barku – leczenie zachowawcze

Podstawową kwestią, gwarantującą powrót do zdrowia, jest ustalenie przyczyny dolegliwości oraz określenie stopnia zaawansowania zmian chorobowych. Najczęściej stosowanymi metodami w leczeniu ZBB są:

  • Unikanie przeciążeń stawu. Należy zrezygnować z wszelkich czynności, obciążających staw (dźwiganie przedmiotów, podnoszenie rąk do góry, szarpnięcia). Na krótki okres czasu, przydatny staje się temblak, dzięki któremu bark ma szansę na odpoczynek i regenerację. W nocy, na ile to możliwe, trzeba wystrzegać się leżenia na chorym stawie.
  • Przyjmowanie środków farmakologicznych przeciwzapalnych i przeciwbólowych w formie tabletek lub żelu, wcieranego w chore miejsce.
  • Korzystanie z zabiegów fizykoterapeutycznych, takich jak np. ultradźwięki, pole magnetyczne, krioterapia czy jonoforeza.
  • Wykonywanie ćwiczeń leczniczych pod okiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty.
  • Kinesiotaping, czyli oklejanie chorego barku specjalnymi plastrami.
  • Zastosowanie blokady okołostawowej, czyli iniekcja znieczulenia miejscowego w połączeniu ze steroidem.
  • Iniekcje osocza bogatopłytkowego (PRP) szczególnie przydatne przy uszkodzeniach ścięgień stożka rotatorów.

Zespół bolesnego barku – leczenie operacyjne

W niektórych przypadkach, jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi spodziewanych rezultatów, konieczny jest zabieg chirurgiczny stawu barkowego. Niekiedy wiąże się on z operacyjnym usunięciem kaletki, czy artroskopową rekonstrukcją ścięgien mięśni roratorów (jeśli doszło do ich zerwania).

Zespół bolesnego barku – leczenie w Krakowie

U niektórych Pacjentów, którzy zwlekają z podjęciem leczenia ZBB, choroba może przybrać formę przewlekłą. Dlatego wszystkie osoby, borykające się z objawami schorzenia, zapraszamy na profesjonalną diagnostykę u doświadczonych ortopedów Semper Fortis. Kompleksowa terapia, obejmująca fachową konsultację lekarską, zabiegi fizykoterapeutyczne oraz ćwiczenia pod okiem wykwalifikowanych fizjoterapeutów, ma na celu zniesienie dolegliwości bólowych w barku oraz przywrócenie prawidłowej funkcji stawu.